اجرای کانون های ارزیابی شایستگی مدیران حرفه ایی

اجرای کانون های ارزیابی شایستگی مدیران حرفه ایی

مطالب عمومی
اجرای کانون های ارزیابی شایستگی مدیران حرفه ایی

کانون های ارزیابی و توسعه شایستگی مدیران

کانون ارزیابی و توسعه، فرآیند ارزیابی شایستگی­‌ها اعم از توانایی­‌ها، قابلیت­‌ها، استعداد، نگرش‌ها و مهارت‌­های حرفه‌­ای افراد اعم از مدیران و کارکنان است.
در کانون ارزیابی و توسعه، شایستگی‌­های گروهی از ارزیابی­‌شوندگان توسط یک تیم ارزیاب در طی یک فرایند نظام‌مند با استفاده از روش، ابزار و آزمون­‌های طراحی شده مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
کانون ارزیابی و توسعه به شیوه‌­ای طراحی می­‌شود که ارزیابی­‌شوندگان بتوانند دانش، مهارت­‌ها و توانایی‌های خود را که برای موفقیت در انجام وظایف شغلی ضروری است، در قالب رفتار و عملکرد، بروز دهند و توسط ارزیابان از طریق مشاهده آن رفتارها، مورد ارزیابی قرار گیرد.
در این راستا، به ارزیابی­‌شوندگان فرصت داده می­‌شود تا با اجرای ابزارها و تمرین‌های شبیه سازی شده محیط کارشان، در عمل نشان دهند از چه سطحی از دانش، مهارت­‌ها و توانایی‌های مؤثر در شغل مورد نظر برخوردارند.

کانون‌­های توسعه از طریق ارزیابی برمبنای مدل شایستگی­‌های شغل، روشن می­‌سازند ‌که کدام شایستگی‌­های فرد مناسب است و کدام شایستگی­‌های وی نیاز به بهبود دارد. سپس فرصت‌های آموزشی و توسعه‌ای لازم را تعیین کرده و نیل به موفقیت را برای فرد و سازمان تضمین می‌کند.

ارزیابی‌شوندگان در چندین موقعیت فردی و گروهی (مثل آزمون‌های روان‌شناختی و ابزارهای ارزیابی مانند بحث گروهی، مصاحبه شایستگی محور، بازی مدیریتی، ایفای نقش و …) که با شایستگی‌های لازم برای موفقیت در موقعیت مورد نظر سازمان مطابقت دارند، توسط ارزیابان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

 

شما هم نظر دهید

ما را دنبال کنید