مصاحبه شایستگی محور (مبتنی بر شایستگی)

مصاحبه شایستگی محور (مبتنی بر شایستگی)

مطالب عمومی
مصاحبه شایستگی محور (مبتنی بر شایستگی)

مصاحبه استخدام، رایج‌ترین ابزاری است که در ارزیابی‌هایی که برای انتخاب و استخدام افراد انجام می‌شود بکار می‌رود. معتبرترین مصاحبه‌ای که امروزه در فرایند استخدام مورد استفاده قرار می‌گیرد، مصاحبه رفتار محور و مبتنی بر شایستگی‌هاست.

سوالات این نوع مصاحبه برای کسب اطلاع از شایستگی‌های مصاحبه شونده طراحی می‌شود. این مصاحبه بر این فرض استوار است که رفتارهای گذشته اخیر فرد بهترین پیش بینی کننده رفتار و عملکرد او در آینده، به ویژه آینده نزدیک است.

مصاحبه شایستگی‌محور چیست؟

مصاحبه شایستگی محور به شکل عمقی انجام می‌شود و آن‌قدر در مورد یک موضوع، تجربه، رفتار و عملکرد سوال پرسیده می‌شود که مصاحبه‌کنندگان احساس کنند که اطلاعات لازم را در مورد عملکرد فرد در موقعیت های خاص بدست آورده‌اند.

پایه مصاحبه شایستگی محور شناخت شایستگی‌های شغلی در سازمان است. منظور از شایستگی مجموعه مهارت‌ها، صفات، قابلیت‌ها و رفتارهایی است که عملکرد کارآمد و موثر و بالاتر از حد متوسط شاغلان در هر یک ازمشاغل‌ را موجب می‌شود.

مانند: حل مسئله، کار تیمی، رهبری، ارتباط با دیگران، تاثیر بر دیگران، برخورد با ارباب رجوع و ....

پس از آن نوبت به طراحی سوالاتی می‌رسد که قادر به سنجش شایستگی‌های تعیین شده برای مشاغل مورد نظر باشد.

پرسش‌هایِ آغازگرِ مناسبیِ که بر رفتار گذشته تمرکز می‌کنند.

منظور از شایستگی: دانش، مهارت یا تجربه لازم برای تصدی موفقیت آمیز یک شغل است.

پس مصاحبه شایستگی محور مصاحبه ایی است که، طی آن مشخص می شود آیا داوطلب، دانش، مهارت یا تجربه ی ایفایِ نقش شغلی مدنظر را دارد یا خیر.

 

مراحل اجرای مصاحبه  شایستگی محور:

  • تدوین معیارهای شفاف در اجرای  مصاحبه  شایستگی محور
  • آماده سازی سوالات موثر و متناسب در اجرای مصاحبه  شایستگی محور
  • انجام مصاحبه ساختار یافته در اجرای مصاحبه  شایستگی محور

 

به طور خلاصه در این روش بهره گیری از معیارهای دقیقِ انتخاب و فرآیندِ شفاف و مبتنی بر شواهد، باعث سنجش عادلانه و منصفانه همه داوطلبان و جذب بهترین استعدادها به سازمان می شود.

همچنین اجرای صحیح  مصاحبه  شایستگی محور می تواند در کمک به سازمان ها برای ارتقا شفافیت  فرآیند استخدام، کاهش هزینه ، خروج کارکنان و افزایش رضایت شغلی مفید و موثر باشد.

 

 

 

شما هم نظر دهید

ما را دنبال کنید