آموزش مدیریت موفقیت و خوشحالی

آموزش مدیریت موفقیت و خوشحالی

مطالب عمومی
آموزش مدیریت موفقیت و خوشحالی

اکثر افراد معتقدند که خوشحالی نیرویی بیرونی است و نمی‌توان آن را کنترل کرد. اما واقعیت این است که خوشحال بودن انتخاب خودمان است. اما چگونه احساس خوشحالی کنیم؟ در ادامه روش هایی را برای افزایش خوشحالی و مدیریت آن به شما آموزش خواهیم داد.

۱. کمی آفتاب بگیرید

وقتی خورشید به پوست‌ شما می‌تابد، هم نورانی به نظر می‌رسید و هم واقعا «هورمون خوشحالی» یعنی سروتونین در بدنتان افزایش می‌یابد. در نتیجه احساس هیجان و انرژی می‌کنید و می‌توانید از پس هر کاری بربیایید.
 

۲. کمی شکلات خوشمزه نوش جان کنید

بله، درست شنیدید. حالا بهانه‌ای خوب دارید تا شکلاتی را نوش‌جان کنید که حسابی دهنتان را آب انداخته است. خوردن شکلات محرک‌های عصبی را در مغز شما فعال می‌کند و این مسئله باعث بهترشدن روحیه و احساس خوشحالی می‌شود. یکی از این محرک‌ها فنتیل‌آمین است، داروی عشق، همان که احساس دوست‌داشتن و عشق را در شما بیدار می‌کند. اگر عاشق باشید، چطور می‌توانید خوشحال نباشید؟ از جایزه‌ای که به خودتان داده‌اید بدون عذاب‌ وجدان لذت ببرید، اما یادتان باشد که زیاده‌روی نکنید.
 

۳. قدردان خداوند باشید

آدم‌ها همیشه نیازی بی‌پایان به زندگی برای چیزی بزرگ‌تر از خودشان را حس می‌کنند. وقت بگذارید و ایمان داشته باشید که نیرویی بزرگ‌تر از خودتان زندگی شما را پیش می‌برد و قدردان آن باشید. چطور امکان دارد اعتقاد داشته باشید در راستای اهداف والاتر زندگی می‌کنید و خوشحال نباشید؟
 

۴. به موسیقی‌های پرانرژی گوش کنید

هیچ‌چیز مثل موسیقی نمی‌تواند روحیه شما را بهتر کند. فقط یادتان باشد آهنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید پر از امید و انگیزه باشند.
 

۵. ورزش کنید

وقتی در باشگاه ورزشی ثبت‌نام می‌کنید یا به پیاده‌روی می‌روید، مغز شما اندورفین ترشح می‌کند که مسئول احساس خوشحالی شما و مبارزه با استرس است. ترشح این هورمون علاوه بر اینکه به شما احساس خوبی می‌دهد، اثرات بلندمدتی هم بر سلامتی شما دارد. مثلا محققان دانشگاه ورمونت دریافته‌اند «احساس خوب ۲ ساعت ورزش تا ۱۲ساعت باقی می‌ماند.»
 

۶. بنویسید

احساس می‌کنید زندگی با شما سرِ ناسازگاری دارد؟ وقت بگذارید و درباره‌اش بنویسید. اینکه ذهنتان آرام و منظم باشد، بدون شک استرس شما را کم می‌کند و اجازه می‌دهد از خودتان لذت ببرید. دفعه بعد که واقعا احساس خستگی و درماندگی کردید، یک کاغذ و قلم بردارید و هرچه را به ذهنتان آمد یادداشت کنید. با این کار زباله‌های فکری را دور می‌ریزید و بعدش احساس آرامش می‌کنید. این‌طوری برای افکار مثبت هم فضای بیشتری در اختیار خواهید داشت.
 

۷. با خودتان قرار عاشقانه بگذارید

سبدی کوچک پر از توت‌فرنگی، کمی شکلات و خوراکی‌های خوشمزه دیگر بردارید، به نزدیک‌ترین پارک محله‌تان بروید و از خودتان پذیرایی کنید. بنشینید و از تک‌تک لحظه‌ها لذت ببرید. از اینکه باد چطور با موهایتان بازی می‌کند لذت ببرید و رفت‌وآمد رهگذران و بازی بچه‌ها را زیر نظر بگیرید. برای اینکه هر لحظه از زندگی احساس خوشحالی کنید، خودآگاه تلاش کنید و کنترل احساسات و عواطفتان را در دست بگیرید.
 

۸. به سخنرانی‌هایی گوش کنید که به شما انگیزه می‌دهند

به سخنرانی‌های آنتونی رابینز و لس براون و سخنران‌های دیگر گوش بدهید. این سخنرانی‌ها واقعا به شما روحیه می‌دهند و به شما می‌آموزند چطور از چیزهای کوچک زندگی لذت ببرید. با آموزه‌های این سخنرانی‌ها یاد می‌گیرید چطور ظرفیت تغییر را داشته باشید و بدون توجه به شرایطی که در آن قرار دارید خوشحال باشید.
 

۹. برای فردی غریبه کاری خوب بکنید

کمی شیرینی درست کنید و به کسی بدهید که می‌دانید نیازمند است و بچه‌های کوچک دارد. به راننده تاکسی لبخند بزنید. با اشتیاق به آدم‌های توی آسانسور سلام کنید. اطرافیانتان را در آغوش بگیرید و کاری کنید که احساس نشاط کنند. این‌طوری حتما خودتان هم خوشحال‌تر خواهید شد.
 

۱۰. ناامید نشوید

هیچ‌وقت از خوشحال‌بودن ناامید نشوید. هرچه زندگی سخت شود، باز هم خوشحالی موهبتی ارزشمند است. حتی وقتی که زندگی سخت می‌شود، فاصله‌تان با خوشحالی فقط به‌اندازه‌ انتخاب خودتان است، انتخاب شادبودن. همیشه لبخند بزنید و بدانید که شما استاد شادی و خوشحالی هستید.
 

چند سؤال رایج درباره خوشحال

تا اینجا درباره ۱۰ روش رایگان خواندیم که ما را خوشحال می‌کنند. حالا به چند سؤال رایج پاسخ می‌دهیم که شاید سؤال شما هم باشند.
 

۱. تفاوت شادی و خوشحالی چیست؟

شادی حسی درونی است که انسان می‌تواند مدام داشته باشد، اما خوشحالی بروز این احساس است که مدت کمتری طول می‌کشد و می‌توان با محرک‌هایی مانند شکلات ایجادش کرد.
 

۲. شادی درونی چیست؟

احساس خوشحالی و شادی درونی یعنی حال خوبمان پایدار باشد، نه وابسته به محرک‌های خارجی که راحت از بین برود.
 

۳. دلیل شاد بودن بیشتر برخی افراد چیست؟

شادی تعادل میان رضایت از زندگی و هیجان‌های گهگاهی است. افرادی که بیشتر شاد هستند این تعادل را بهتر برقرار کرده‌اند.
 

۴. تأثیر شادی بر سلامت روان چیست؟

شادی می‌تواند وضعیت روحی افراد را بهبود ببخشد و حتی به درمان بعضی‌ بیماری‌ها کمک کند.
 

۵. تأثیر شادی در زندگی چیست؟

بهبود روابط خانوادگی؛
بهترشدن روابط کاری؛
پیداکردن راه‌حل‌های خلاقانه برای مسائل؛
بهبود شرایط جسمانی فرد.

شما هم نظر دهید

ما را دنبال کنید