آشنایی با سبک ها و مزایای آموزش مجازی

آشنایی با سبک ها و مزایای آموزش مجازی

مطالب عمومی
آشنایی با سبک ها و مزایای آموزش مجازی

کلمه آموزش مجازی یا vitrual learning و یا به عبارت دیگر آموزش الکترونیکی elearning خیلی زود در سایت های مختلف جا افتاد و افراد زیادی از این سیستم برای انتقال دانش خود استفاده کردند . این آموزش ها در ابتدا به صورت سایت های ساده html ساخته می شد و در اختیار کاربران قرار می گرفت ، ولی رفته رفته وبلاگ های شخصی امکان ساخت فضای رایگان را در اختیار عموم قرار دادند و افراد زیادی با استفاده از این وبلاگ ها آموزش های خود را ساخته و در اختیار دیگران قرار می دادند .

با پیشرفت تکنولوژی بحث به سمت ساخت دروس مجازی به صورت کاملا انیمیشنی (فلشی) تغییر مسیر داد ، این آموزش ها به خوبی می توانستند حرکت های انیمیشنی را ایجاد کردند ، این آموزش ها طی سال های اخیر در کشور ما نیز به کرات مورد استفاده قرار گرفته اند و برای دروس تئوری بهترین وسیله آموزشی می باشند .
 
اما برخی دروس همچنان برای آموزش دادن نیاز به پیشرفت بیشتری داشتند ، دروس فلش فول اینتراکتیو یا کاملا تعاملی بعد از این زمان پا به عرصه آموزش مجازی گذاشته و کاملا بحث آموزش مجازی را دگرگون کردند .
 
این آموزش ها در واقع محیط های نرم افزاری و سخت افزاری را شبیه سازی می کنند و کاربر را وادار می کنند تا با آموزش تعامل داشته باشند .
 
آینده آموزش ها نیز به سمت آموزش های سه بعدی و کاملا شبیه سازی شده پیش خواهند رفت .
 

سبک های آموزش های مجازی موجود :

 

۱. آموزش به صورت صفحات وبی :

 
این نوع آموزش کاملا کم هزینه بوده و برای ساخت آن نیاز به دانش فنی خیلی بالایی نیست اما زمان تولید این گونه آموزش ها معمولا زیاد بوده و حجم اطلاعاتی را که به دانش آموزان انتقال می دهند بسیار کم هستند .
 

۲. آموزش به صورت فایل های فلش ساده :

 
این گونه آموزش ها در واقع متن ها و عکس ها را به صورت انیمیشنی و متحرک همراه با صدا به  کاربر ارائه می دهند و امکانات بسیار زیادی را در اختیار کاربر قرار می دهند ، تولید آن ها هزینه ای متوسط دارد و برای ساخت دروس تئوری بهترین گزینه محسوب می شوند .
 

۳. آموزش به صورت فایل های فلش تعاملی :

 
این سری از آموزش ها به صورت فایل های متحرک بوده و در خلال درس کاربر را وادار به تعامل می کند ، در واقع بحث های آموزشی ضمن درس از کاربران پرسیده شده و منتظر پاسخ او می شوند . به این ترتیب آموزش ها با تمرین همزمان همراه بوده و گزینه مناسبی برای شبیه سازی محیط های نرم افزاری و سخت افزاری می باشند .
 

مزایای آموزش مجازی :

 
۱. امکان دسترسی دانش آموزان در هر زمان و هر مکان
 
۲. هزینه پایین نسبت به دانشگاه های واقعی
 
۳. امکان ساخت دروس توسط اساتید در هر زمان و هر مکان
 
۴. امکان حضور در کلاس های آنلاین
 
۵. امکان برقراری ارتباط با استاد و دیگر دانش آموزان
 
۶. امکان استفاده از کلاس های به تعداد نامحدود
 

معایب آموزش مجازی :

 
۱. عدم حضور فیزیکی در کلاس و ارتباط مستقیم
 
۲. سرعت پایین ارتباط اینترنتی در برخی اوقات
 
۳. عدم دسترسی عموم به سیستم های رایانه ای و اینترنت در حال حاضر

شما هم نظر دهید

ما را دنبال کنید