آموزش تکنیک پیوند و داستان در مدیریت یادآوری اطلاعات

آموزش تکنیک پیوند و داستان در مدیریت یادآوری اطلاعات

مطالب عمومی
آموزش تکنیک پیوند و داستان در مدیریت یادآوری اطلاعات

یکی از ساده‌ترین تکنیک‌های به یادآوری اطلاعات، روش پیوند می باشد که در این روش ابتدا باید فهرست مواردی را که می‌خواهید به خاطر بسپارید، تهیه کرده و سپس بین عناصر آن فهرست ارتباط و پیوند برقرار نمایید. یعنی اولین مورد فهرست را در نظر بگیرید، رابطه‌ای بین آن و مورد بعدی برقرار کنید (مثلا در ذهن‌تان آنها را به یکدیگر بکوبید، یکی را روی دیگری قرار بدهید یا چیزهایی از این دست). بعد همراه فهرست پیش بروید و هر مورد را به بعدی پیوند بزنید.

روش داستان هم بسیار شبیه روش پیوند است. تنها کافی است موارد فهرست را با داستانی به‌یادماندنی به هم مرتبط کنید. جریان داستان و قدرت تصاویر، نشانه‌هایی برای بازیابی و به خاطر آوردن اطلاعات به شما خواهند داد.
 

چگونگی استفاده از این ابزار

روش داستان نسبت به روش پیوند کاربردی‌تر و مفیدتر است، چون در روش پیوند اگر یک کلمه را فراموش کنید، امکان دارد بقیه‌ی موارد را هم از یاد ببرید اما در روش داستان رابطه‌ی قوی‌تری بین عناصر وجود دارد و احتمال فراموش کردن‌شان کمتر است.
 
با توجه به ساختار این یادآورها (در مقایسه با سایر تکنیک‌های تقویت حافظه که در این بخش توضیح داده می‌شوند)، تصاویری که در ذهن‌تان خلق می‌کنید باید تا جای ممکن روشن و واضح باشند. برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی ساخت تصاویر قوی و به‌یادماندنی، به مقاله ابزارهای تقویت حافظه رجوع کنید.
 
اگر واژه‌ای که می‌خواهید حفظ کنید اجازه‌ی ساخت تصاویر ذهنی خوب و قدرتمند را نمی‌دهد، از واژه‌ی مشابهی که شما را به یاد آن می‌اندازد استفاده کنید.
 

مثال

مثلا می‌خواهید فهرستی از زبان‌های فراساخته را حفظ کنید: اسپرانتو، اینترلینگوا، نوویال، لگلان، لژبان، ولاپوک، کلینگان.
 
این کار را با دو رویکرد می‌توانید انجام بدهید: روش پیوند و روش داستان.
 

۱. یادآوری با روش پیوند

این روش بر مجموعه‌ای از تصاویر متکی است که اطلاعات را کدگذاری کرده‌اند:
 
قرص آسپرین (اسپرانتو) را محکم روی دکمه‌ی اینتر (اینترلینگوا) کیبورد کوبید.
دکمه‌ی اینتر (اینترلینگوا) را زد و یال (نوویال) اسب را در فوتوشاپ حذف کرد.
مو و یال (نوویال) اسب روی گلا (لگلان) ریخت.
گلدان (لگلان) زیبایی در قسمت لژ (لژبان) خانوادگی وجود داشت.
در قسمت لژ (لژبان) خانوادگی چندتا آدم کله‌پوک (ولاپوک) هرج‌و‌مرج به راه انداخته بودند.
همه‌ی حاضران آن آدم‌های کله‌پوک (ولاپوک) را کلی نگاه (کلینگان) کردند.
توجه داشته باشید که حتما لازم نیست دلیل یا طرح مشخصی برای دنباله‌ی تصاویر وجود داشته باشد، فقط تصاویر و پیوند بین آنها مهم است.
 

۲. یادآوری با روش داستان

به روش دیگری هم می‌توانید این اطلاعات را با تصویرسازی چنین داستانی، به‌وضوح کدگذاری کنید:
 
قرص آسپرین (اسپرانتو) را محکم روی دکمه‌ی اینتر (اینترلینگوا) کیبورد کوبید و درِ الکترونیکی اصطبل باز شد و مو و یال (نوویال) اسب به گلدان (لگلان) گرفت و شکست. در همین حال کسانی که در لژ (لژبان) یا بخش اختصاصی ورزشگاه نشسته بودند و چندتا آدم کله‌پوک (ولاپوک) بودند، کلی نگاه (کلینگان) کردند و خندیدند.

شما هم نظر دهید

ما را دنبال کنید