آموزش روش های مدیریت اعتماد به نفس

آموزش روش های مدیریت اعتماد به نفس

مطالب عمومی
آموزش روش های مدیریت اعتماد به نفس

اعتماد به نفس از راه های مهم در رسیدن به موفقیت می باشد. براساس تحقیقات انجام شده، افرادی که نسبت به شایستگی‌هایشان، اعتمادبه‌نفس بیشتری دارند، بیشتر مورد تحسین قرار گرفته و موقعیت اجتماعی بالاتری داشته و نفوذ بیشتری بین مردم خواهند داشت. اما در گاهی اوقات ممکن است اعتمادبه‌نفس لازم را نداشته باشید؛ در این موقع کافی است روی وضعیت فیزیکی خود تمرکز نمایید و با استفاده از زبان بدن خود، اعتمادبه‌نفس‌تان را نمایش دهید. این کار باعث می‌شود که دیگران به شما به چشم یک رهبر نگاه کنند. در ادامه ۸ روش ساده‌ای را که افراد موفق برای به نمایش گذاشتن اعتماد‌به‌نفس خود انجام می‌دهند برای شما مطرح خواهیم کرد.

۱. ارتباط چشمی برقرار کنید

هنگام برقراری ارتباط با دیگران، با آنها تماس چشمی برقرار کنید. در چنین موقعیت‌هایی به محیط یا وسایل الکترونیکی مثل گوشی همراه نگاه نکنید. اگر به افراد توجه کنید به آنها احساس مهم‌بودن می‌دهید و اگر آنها این احساس را داشته باشند به شما احترام می‌گذارند.
 

۲. با دست‌دادن منظورتان را برسانید

هنگامی‌که یکی از همکاران‌تان را ملاقات می‌کنید، برای دست‌دادن پیش‌قدم شوید، چه این فرد را برای اولین بار دیده باشید یا دوست قدیمی شما باشد. محکم دست‌دادن به این معنی است که شما قصد سلام‌کردن دارید و به آنها توجه می‌کنید. بهتر است آداب دست دادن را به‌خوبی یاد بگیرید.
 

۳. به‌آرامی شانه‌های شخص مقابل را بگیرید

همان‌طور که دست طرف مقابل را می‌گیرید، همزمان برای نشان‌دادن اعتمادبه‌نفس و خون‌گرمیِ خودتان، خیلی آرام شانه‌های شخص مقابل را لمس کنید. لمس‌کردن تأثیر زیادی دارد و اگر به‌ درستی انجام شود، علاوه‌بر نمایش اعتمادبه‌نفسِ‌ شما، به شخص مقابل احساس راحتی می‌دهد.
 
این رفتار ممکن است در نظر عده‌ای جسورانه تلقی شود، مخصوصا اگر شما نسبت به آنها جوان‌تر باشید یا در موقعیت پایین‌تری قرار داشته باشید. اما اگر به‌دنبال پیشرفت شغلی هستید، باید رفتار‌تان درست مثل یک رهبر باشد. لمس‌کردن شانه‌ها باید اعتمادبه‌نفس و رهبری شما را نشان دهد (هرچند گاهی ممکن است در بعضی مراحل نتوانید این کار را به خوبی انجام دهید). یادتان باشد که این روش نباید تلاشی برای اِعمال سلطه بر دیگران باشد.
 

۴. راست بایستید و به اشیاء تکیه ندهید

اگر ایستاده‌اید و در مقابل حضار یا با یک نفر صحبت می‌کنید، به میز، دیوار یا وسایل دیگر تکیه ندهید. راست بایستید. هدف شما این است که نشان دهید با آنها ارتباط برقرار می‌کنید، در بحث مشارکت دارید، یک شنونده‌ی معمولی نیستید و با مهارت گوش دادن آشنایید.
 

۵. هر دو پای‌تان را روی زمین بگذارید

زمانی‌که برای عموم یا یک فرد خاص سخنرانی می‌کنید، هردو پای‌ خود را کاملا روی زمین بگذارید. گذاشتن یک پا روی پای دیگر و انداختن وزن‌تان برروی یکی از پاها، شما را بی‌قرار و عصبی نشان می‌دهد.
 

۶. از دست‌هایتان استفاده کنید

هرچقدر فضای بیشتری را تحت تأثیر خود قرار دهید، بیشتر با اعتمادبه‌نفس به نظر می‌رسید. از بازکردن بازوها و استفاده از حرکات دست خود نترسید. بخشی از میز جلسه را به خودتان اختصاص دهید. خودتان را بزرگ کنید، اما حرکات‌ خود را تحت کنترل داشته باشید. حرکات بیش‌از‌اندازه یا سریع می‌تواند بی‌نظم به نظر برسد.
 

۷. از دست‌هایتان به عنوان سپر محافظ استفاده نکنید

بسیاری از مردم بی آنکه بدانند دست به سینه می‌ایستند، انگار که در مراسم ترحیم شرکت کرده‌اند. این کار اشتباه است. پوشش یا محافظت از بخشی از بدن نشانه‌ی عصبی‌بودن شما است. همچنین این کار شما را یک فرد سرد و کناره‌گیر نشان می‌دهد و دیگران در کنارتان احساس راحتی نخواهند داشت. اگر روی سِن هستید، سعی کنید که کف دست‌های خود را باز نگه دارید، اگر با شخصی به صورت رودررو صحبت می‌کنید، دست‌ها را در محدوده‌ی معده نگه دارید و اگر در جلسه هستید دست‌هایتان را روی میز بگذارید.
 

۸. کنار بقیه پشت میز بنشینید

پشت میز بنشینید. بسیاری از زنان در صندلی‌های اضافی کنار دیوار یا بیرون از اتاق می‌نشینند. اگر به یک جلسه دعوت هستید، پشت میز بنشینید. این برای شما فرصتی است تا دیده شَوید و در گفت‌وگو شرکت کنید. «شرلی چیزم»، اولین زن آمریکایی­-آفریقایی که در مجلس آمریکا انتخاب شده است، می‌گوید: «اگر در میز جایی برای نشستن ندارید، یک صندلی تاشو با خودتان بیاورید».
 

کلام آخر

باید این موضوع را بپذیریم که برای همیشه و در همه‌ی زمان‌ها احساس کمبود اعتماد به نفس به سراغ‌مان می‌آید. رهبران این را می‌دانند که اگر احساس اعتمادبه‌نفس کافی ندارند، حداقل لازم است تا با اعتمادبه‌نفس به نظر بیایند. نکاتی که گفته شد به شما این فرصت را می‌دهد تا با اعتمادبه‌نفس به نظر بیایید و این حس را در خودتان را ایجاد کنید.

شما هم نظر دهید

ما را دنبال کنید